پایگاه خبری-تحلیلی ریواس جنوب (rivasjonoob.ir)/

مجتبی بنی‌هاشمی نماینده شهرستان نی‌ریز در شورای اسلامی فارس معتقد است سهم مردم نی‌ریز از معدن گل‌گهر سیرجان در سال‌های اخیر، تنها آلایندگی بوده است.

مجبتی بنی‌هاشمی – نماینده نی‌ریز در شورای اسلامی فارس

 به گزارش ریواس جنوب، مجبتی بنی هاشمی در دیدار با استاندار فارس با بیان اینکه شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر در استان کرمان، بیش از خود سیرجان به بخش قطرویه در استان فارس نزدیک است، اظهار داشت: متأسفانه با وجود فاصله کمتر از ۲۰ کیلومتری و عوارض منفی شرکت‌های صنعتی و معدنی بر زندگی مردم این منطقه، هیچگونه حق آلایندگی و سهم اشتغال بومی برای جوانان شهرستان نی‌ریز در نظر گرفته نمی‌شود.

وی تصریح کرد: مسؤولان این شرکت در استان کرمان در زمان استخدام به محض اینکه کد ملی ۲۵۵ متقاضیان را می‌بینند خیلی راحت روی نام آن‌ها خط قرمز می‌کشند و بنا بر پیگیری‌های نمایندگان سیرجان و کرمان، صرفاً مردم بومی آن استان از اشتغال در این شرکت بزرگ سهم دارند.

بنی‌هاشمی با بیان اینکه اکثر جوانان بخش قطرویه نی‌ریز پس از خشکسالی‌ها شغل دامداری و کشاورزی خود را از دست دادند، افزود: حالا شاید تنها امید مردم بیکار این منطقه به اشتغال در این شرکت همجوار خود است.

نماینده نی‌ریز در شورای اسلامی فارس از مقام ارشد اجرایی استان خواست که در بحث سهم آلایندگی و اشتغال جوانان شهرستان نی‌ریز در شرکت معدنی و صنعتی گل گهر با جدیت رایزنی و پیگیری کند.

بنی‌هاشمی همچنین بهره‌برداری از معدن سنگ آهن بهرام گور را یکی دیگر از راهکارهای کاهش بیکاری مردم شهرستان نی‌ریز و حتی استان دانست.

نماینده نی‌ریز در شورای اسلامی فارس در پایان با اشاره به بحران کم‌آبی در شهرستان نی‌ریز، بر ضرورت احداث تصفیه‌خانه در جوار سد چشمه عاشق به منظور تأمین آب آشامیدنی سالم تأکید کرد.

سد چشمه عاشق، نی‌ریز در فاصله ۳۰۰ کیلومتری جنوب شرق شیراز و ۹۵ کیلومتری جنوب شرق شهرستان نی‌ریز در بخش قطرویه و ۸ کیلومتری جنوب روستای وزیره واقع شده است.

** استاندار: از طریق معاونین رئیس جمهور پیگیری می‌کنیم

عنایت‌الله رحیمی – استاندار فارس

 بر پایه این گزارش، عنایت‌الله رحیمی استاندار فارس نیز در پاسخ به این درخواست‌ها، اظهار داشت: برای اشتغال و ارتقای وضعیت نی‌ریز، از انجام هر کاری که در توان‌مان باشد دریغ نخواهیم کرد.

وی در خصوص بحث آلایندگی با بیان اینکه می‌بایست محیط زیست استان کرمان هم داده‌های ما را تأیید کند، تصریح کرد: متأسفانه آن سازمان مقداری تعلل کرده است که ما از طریق معاون اول رئیس جمهور و رئیس سازمان محیط زیست کشور به موضوع ورود کرده‌ایم.

رحیمی همچنین در خصوص احداث تصفیه‌خانه در کنار سد چشمه عاشق نیز گفت: هرچند آب این منطقه کیفیت بسیار خوبی دارد و حتی بدون تصفیه هم قابل استفاده است اما بحث انتقال و شبکه زیردست این سد در برنامه‌های ما قرار دارد.

انتهای پیام/ سجاد بنام